Vaječina v Nýdečance

Pátek 17.5.2024 od 12 hodin dokud vás to bude bavit

Letnice jsou křesťanský svátek, připomínáme si jím seslání Ducha svatého na apoštoly po Ježíšově zmrtvýchvstání a slaví se 50 dní po velikonocích v neděli a v pondělí.  Jako většina křesťanských svátků u nás je i tento doprovázen lidovými zvyky, jako jsou čištění studánek, jízdy králů a zejména na Severní Moravě smažení vaječiny. Odkud se tento zvyk vzal se přesně neví, nejspíš ho přinesli Valaši. Dnes slouží vaječina k tomu, aby se setkali i ti, kteří na to po celý rok neměli čas.  A my doufáme, že naší vaječinu k setkání využijete. Měla by být sice v neděli nebo pondělí, ale určitě bude lepší, když bude už v pátek, kdy je na setkání času nejvíce.

Zelený čtvrtek nás svojí návštěvností hodně překvapil, až jsme prakticky celý den nestíhali. Vzali jsme si ponaučení a tentokrát to bude určitě lepší. Menší fronty a ještě více zábavy.

K samotné vaječině – příprava bude skutečně probíhat na ohni, resp. na grilu s dřevěným uhlím v odpovídajícím hrnci. Objednali jsme 1500 vajec (slovy tisícpětset vajec), tak doufám, že zase hojně dorazíte, aby se všechny snědly. A protože to bude restaurační příprava jídla, tak můžeme použít pouze orazítkovaná vejce z registrovaných velkochovů. Vybrali jsme si vejce od https://pohodovavejce.cz  , kteří nám mohou tolik nejlepších vajec z volného výběhu vůbec dodat. Vejce budeme zpravidla po 100 kusech připravovat celý den. Každý si příslušný počet vajec zakoupí předem (jeden návštěvník např. 5 nebo 6 vajec, celá rodina 20 vajec atd.). My je pak usmažíme na cibulce a slanině a pak vám je relativně přesně rozvážíme do tolika talířů, do kolika budete potřebovat. Zdarma bude k dispozici chléb, pažitka případně další pochutiny k vaječině.

Samozřejmě máme opět akci Nýdek hledá talent, která se na Zelený čtvrtek povedla. Může se kdokoli s svým číslem přihlásit na info@nydecanka.cz nebo na telefonu 702 602 502. Jinak se budeme snažit hlavně odpoledne připravit vhodný program pro děti. Na Zelený čtvrtek bylo tolik dětí, že jsme to nečekali, tak se zase polepšíme.

A opět si můžete u nás rezervovat stoly na vaší případnou malou akci, ať jsou to vaše narozeniny nebo rodinné setkání opět na info@nydecanka.cz nebo na telefonu 702 602 502

A o zápas v hokeji s Rakouskem se nebojte. Pustíme ho ve 20.30 buď v jídelně na 2 metrové TV nebo v sále, když bude o něj velmi veliký zájem.