Okruh Velká Čantoryje, Sošov, Střelmá, Nýdek (16 km)

Velmi oblíbená trasa, kterou místní horalové chodí jako procházku po nedělním obědě. Nejnáročnější částí je výstup na Velkou Čantoryji (převýšení 584 m na necelých 6 km, cca 10%). Dále se vydáte po státní hranici s Polském (značená červená) přes Beskydské sedlo, okolo Malého Sošova (763 m n. m.) na Velký Sošov (886 m n. m.). Odtud se vydáte na poslední část trasy, a tou je sestup do Nýdku. Nejdříve po strmější lesní cestě na Střelmou, odtud po asfaltové cestě kolem potoku Střelma až do Nýdku.

Pokud byste si chtěli cestu zkrátit, na Střelmou lze snadno dojet autem, lze si tedy domluvit odvoz, pokud máte tu možnost. Jsou zde i zastávky autobusu (Nýdek – Pod Sošovem a Nýdek – Střelma). Autobus jede odtud na náměstí do Nýdku, nicméně je nutné se dobře informovat o časech odjezdu. Autobus jede pouze ve všední den a zřídka.

Pokud nechcete sestup absolvovat po asfaltové cestě, je možné ji částečně obejít přes Dílek. Nicméně cesty zde nejsou značené, tak pozor, ať nebloudíte.

Na trase je více možností občerstvení: Studánka na Rytířské stezce, bufet u rozhledny Velká Čantoryje, chata u lanovky na Velkém Sošově. Některé chaty jsou na polské straně, a proto je lepší platit Polským zlotým nebo platební kartou.

Zajímavosti na trase:

  • Velká Čantoryje (995 m n. m.) je nejvyšším vrcholem Slezských Beskyd. Je cílem mnoha turistů a sportovců. Z polské strany je postavena lanovka, bobová dráha, v zimě je v provozu skiareál. Na vrcholu byla v roce 2002 vybudována rozhledna, odkud je krásný výhled do Česka, Polska i Slovenska. Je možné vidět Lysou horu, Malou a Velkou Fatru, údolí Ustroně, Wisly a velkou část Polských Beskyd.
  • Naučná stezka Rytířská. Jedná se o celkem 7 zastavení, kde se dozvíte více o legendě čantoryjských rytířů a o dřívějším životě v kraji kolem Velké Čantoryje. Kousíček od stezky je památník Jiřího Třanovského (1539 – 1637), evangelického kněze a spisovatele původem z Těšína. Ten zde v dobách náboženské nesvobody po Bílé hoře pořádal tajné bohoslužby. Na poměrně vysoké skále je umístěna pamětní deska, na vrcholku je pak k vidění do skály vytesaný kříž.
  • Velký Sošov (886 m n. m.) – krásný turisticky zajímavý vrchol. Je zde možnost občerstvení, odpočinku v lehátkách, s krásným výhledem na Beskydské vrcholy a na město Wisla. V zimě je zde v provozu skiareál.

Fotogalerie trasy