Slavíč (50 km)

Středně náročná trasa pro elektrokola na vrchol Slavíč 1055 m n. m. Trasa vede přes obec Košařiska, dále přes osadu Kamenitý (810 m n. m.), kde se můžete občerstvit na turistické chatě. Dále výšlap na Kolářovu chatu Slavíč, kde je další možnost občerstvení. Poté následuje sjezd do Dolní Lomné. Dále Bocanovice, Jablunkov, Návsí, Hrádek a přes Bystřici zpět do Nýdku. Na zpáteční cestě jsou možnosti občerstvení bohaté.

Mapy.cz Vám trasu nabídnou přes vrchol Kozubová, ale ten doporučujeme objet. Cesta přes Kozubovou je strmá a kamenitá, na kolo ne příliš vhodná.

Zajímavosti na trase:

  • Značná část cesty vede po Cyrilometodějské stezce. Jedná se o soubor tras zaměřených na putování po stopách slovanských kořenů. Trasy jsou navrženy tak, aby propojovaly poutní místa a zároveň přinášely informace o kulturním dědictví raného středověku. Naše trasa leží na stezce Jablunkov – Pustevny – Velehrad. Bodem zájmu je zde hlavně Muzeum Bible v Jablunkově. V budoucnu je plán stezku prodloužit až do Itálie.
  • Osada Kamenitý – jedno z nejmalebnějších míst v Beskydech, otevírají se zde nádherné výhledy do údolí Lomné, na nejstarší prales v ČR Mionší, chatu Slavíč, Babí vrch, Kalužný, Ostrý
  • Zemědělský dvorek Dolní Lomná – dřevěná salaš a zemědělský dvůr s hospodářskými zvířaty, které je možné si pohladit či nakrmit
  • Dětské hřiště Zbojnická stezka Dolní Lomná – dřevěný areál s tématikou zbojníků a lidech žijících v údolí říčky Lomné, součástí je lanové centrum, lezecká stěna, skluzavky, prolézačky
  • Lomňanské muzeum Dolní Lomná– replika původní stavby (originál byl přesunut do Valašského muzea v Rožnově). Je zde vystaveno historické dědictví Lomňanů (kroniky, fotografie a další).
  • Jablunkov – historické náměstí s kašnou, Světové muzeum a Knihovna Bible (V budově starého kláštera si prohlédnete expozici věnovanou nejznámější knize Bibli, sbírka obsahuje až 5000 exponátů).
  • Vesnické muzeum Hrádek – přes 200 historických exponátů, například: mandl z roku 1840, dřevěná pračka, školní potřeby, motocykly, kroje, nábytek, hudební nástroje, nářadí, hračky, atd. Všechny vystavované předměty získal provozovatel muzea darem od občanů Hrádku a okolních obcí.

Fotogalerie trasy