Velká Čantoryje (11 km)

Asi nejznámější pěší cíl v okolí Nýdku – zdejší největší nebo možná lépe řečeno nejvyšší výzva. Velká Čantoryje (995 m n. m.) je nejvyšším vrcholem Slezských Beskyd. Je cílem mnoha turistů a sportovců. Z polské strany je postavena lanovka, bobová dráha, v zimě je zde v provozu skiareál. Na vrcholu byla v roce 2002 vybudována rozhledna, odkud je krásný výhled do Česka, Polska i Slovenska. Je možné vidět Lysou horu, Malou a Velkou Fatru, údolí Ustroně, Wisly a velkou část Polských Beskyd.

Čantoryje je opředena legendami i zajímavou historií. Aby se turisté o nich více dozvěděli, byla zde vybudována Naučná stezka Rytířská. Jedná se celkem o 7 zastavení, kde se dozvíte více o legendě čantoryjských rytířů a o dřívějším životě v kraji kolem Velké Čantoryje. Kousíček od stezky je památník Jiřího Třanovského (1539 – 1637), evangelického kněze a spisovatele původem z Těšína. Ten zde v dobách náboženské nesvobody po Bílé hoře pořádal tajné bohoslužby. Na poměrně vysoké skále je umístěna pamětní deska, na vrcholku je pak k vidění do skály vytesaný kříž.

Tras z Nýdku je několik. Vyznačená trasa je nejkratší, nicméně také nejstrmější. Převýšení na trase je 584 m na necelých 6 km (cca 10%). Trasa zároveň kopíruje velkou část Naučné rytířské stezky.

Pokud se neradi vracíte stejnou cestou zpět, je zde řada možností.

  • po státní hranici (červená) na Beskydské sedlo a pak po zelené přes Střelmou do Nýdku
  • po Naučné stezce Rytířská, která se u památníku Jiřího Třanovského napojuje na naši původní trasu
  • po žluté na turistický rozcestník Pod chatou Čantoryjí a pak po červené na Goru, z Gory pak po asfaltové cestě do Nýdku
  • po zelené na Malou Čantoryji, dále po červené na Goru a odtud po asfaltové cestě do Nýdku. Tato možnost je zajímavá Partyzánskou stezkou (Szlak Partyzancki) a Památníkem partyzánům (30. listopadu 1943 zde byli v boji obklíčeni a zabiti partyzáni z jednotky „Czantoria“ působící v této oblasti)

Trasa vybízí k občerstvení u studánky s posezením Na Rytířské stezce (cca v polovině trasy) a poté v bufetu pod rozhlednou.

Fotogalerie trasy