Lysá hora (100 km)

Největší výzva Moravsko-Slezských Beskyd – Lysá hora se svou výškou 1323 m n. m. Trasa z Nýdku je náročná, ať už jedete na elektrokole či na kole klasickém. Délka 97,5 km s převýšením 1893 m je opravdu jen pro trénované cyklisty.

Majitelům elektrokol doporučujeme jet s náhradní baterií či nabíječkou. Trasa je dlouhá s velkým převýšením a je téměř nemožné na jedno nabití dojet.

Trasa vede krásnou krajinou Třineckých Oldřichovic, pod Javorovým vrchem, Kyčerou a Prašivou. Dále podél řeky Mohelnice, Mohelnického a Tošanovského vodopádu. Je zároveň naplánovaná tak, aby cesta z Nýdku pod úpatí Lysé hory byla mírným terénem bez velkého převýšení. Je tedy vhodná na rozehřátí nohou.

Dále následuje výstup 800 m po asfaltové cestě na Lysou horu.

Na Lysé hoře je nově postavená Bezručova chata (2015) a luxusní Chata Emil Zátopek. Je možnost se zde občerstvit, otevřeno je denně a v případě příznivého počasí lze posedět na terase s krásným výhledem nejen na Malou a Veľkou Fatru, ale i tatranské vrcholy. Dle našich zkušeností doporučujeme nespoléhat plně na občerstvení na chatě a raději si vzít do rezervy vlastní zásoby. O víkendech, svátcích a v hlavní sezóně je na Lysé hoře značný provoz turistů a v chatě se tvoří dlouhé fronty.

Cesta zpět není z naší strany 100% vyzkoušená. Mapy.cz nabízí tuto trasu pro horské kolo. Nejsme si jistí stavem cesty mezi body 4 a 8. Červená hřebenovka podél naší trasy mezi body 7 a 8 je kvůli kamení skoro nesjízdná a kolo jste nuceni často vést asi 5 km.

Po překlenutí této problematické části trasy se napojíme na trasu vyzkoušenou kolem hory Malý Polom (1061 m n. m.), přes PP Kyčmol (v hotelu Kyčmol je možné se občerstvit), Horní a Dolní Lomnou, Jablunkov, Návsí, Hrádek a přes Bystřici zpět do Nýdku.

Zpáteční cestu lze naplánovat i středem hor. Tu vám Mapy.cz také nabídnou, nicméně doporučujeme se vyhnout Kozubové a raději jet po modré na Košařiska. Když všechny možné trasy porovnáte, je nakonec převýšení podobné.

Fotogalerie trasy