Javorový, Kalužný, Ostrý, Kozinec, Oldřichovice (20 km)

Příjemná pěší trasa zejména za příznivého počasí. Je třeba vyrazit autem do Třince – Oldřichovic, odkud vede lanovka jako z filmu Homolka a Tobolka na Javorový vrch. Přesněji, lanovka vede pod vrchol Malý Javorový (947 m n. m.), na který je třeba ještě vystoupat po travnaté cestě. Zde je chata, která nabízí možnost občerstvení před výletem. Další možnost je až chata na Ostrém (bod 3 na mapě).

Javorový vrch nabízí krásný výhled na polskou stranu Beskyd a v případě přízně počasí i na Jeseníky a Tatry. Je centrem paraglidingu. Dále zde najdete Lanové centrum Javorový a Skiareál Javorový.

Trasa je hřebenovka a vede přes vrcholy Javorový (1032 m n. m.), Šindelná (1003 m n. m.), Smrčina (1015 m n. m.), Kalužný (994 m n. m.), Ostrý (1044 m n. m.), odkud se začíná klesat Přírodní rezervací Čerňavina, dále přes Velký Kozinec (752 m n. m.) až k dolní stanici lanovky, kde už na Vás čeká zaparkované auto.

Trasu je možné zkrátit dle potřeby či jinak modifikovat, nicméně je potřeba mít na paměti ztrátu výšky, pokud sestoupíte z hřebene.

Poznámka pro rodiče s dětmi: Lanovka je jednosedačková, proto prosím zvažte, zda děti cestu lanovkou zvládnou či ne.

Fotogalerie trasy