Gora, Ustroń, Čantoryje, Nýdek (20 km)

Celodenní pěší výlet s překročením hranice s Polskem. Nejvyšší výstup na Velkou Čantoryji (995 m n. m.) vyjedete lanovkou z Ustroně. Trasa je tedy delší, nicméně není příliš náročná svým převýšením.

Trasa vede Nýdkem, kolem skokanských můstků, dál na Goru. Na turistickém rozcestníku Horní Lištná se vydáte doprava a pokračujete, až dojdete do města Ustroń. Zde pokračujete podél řeky Wisla do Ustroń–Polana, kde je dolní stanice lanovky Kolej linowa Czantoria. Aktuální provozní dobu si můžete ověřit na webových stránkách www.czantoria.net. Také je třeba myslet na případné změny počasí, aby lanovka byla v provozu. Cesta lanovkou je sama o sobě velmi hezký zážitek.

Horní stanice lanové dráhy je v Polana Stokłosica, odtud vede ještě stoupání 100 výškových metrů na vrchol Velké Čantoryje.

Cesta zpět je strmější sestup až do Nýdku. Kopíruje značnou část Rytířské naučné stezky (vede po stopách legendy, podle které se v nitru Velké Čantoryje ukrývá vojsko „spících rytířů“, kteří přijedou na pomoc zdejšímu kraji v případě ohrožení).

Na trase je plno možností občerstvení – v Ustroni, u dolní i horní stanice lanovky, u rozhledny Velká Čantoryje, studánka Na Rytířské stezce přibližně v polovině sestupu do Nýdku. V Polsku je možné platit Polským Zlotým, případně platební kartou. Je lepší mít měnu u sebe. Někdy přijímají i České koruny.

Zajímavosti na trase:

  • Skokanské můstky Nýdek – V roce 1975 zde vznikly dva menší můstky K 24 a K 40. Na můstcích v Nýdku v minulosti trénoval i olympijský vítěz ve skocích na lyžích Jiří Raška.
  • Ustroń – lázeňské městečko, léčivé prameny byly objeveny v 19. století. Zaujme Vás velký podíl zeleně, zejména horské lesy a rozlehlé parky. Za návštěvu stojí Muzeum Ustrońskie nebo Muzeum Regionalne Stara Zagroda.
  • Velká Čantoryje (995 m n. m.) je nejvyšším vrcholem Slezských Beskyd. Na vrcholu byla v roce 2002 vybudována rozhledna, odkud je krásný výhled do Česka, Polska i Slovenska. Je možné vidět Lysou horu, Malou a Velkou Fatru, údolí Ustroně, Wisly a velkou část Polských Beskyd. U horní stanice lanovky je bobová dráha. V zimě je v provozu Skiareál Ustroń – Czantoria.
  • Rytířská naučná stezka– celkem 7 zastavení, kde se dozvíte více o legendě čantoryjských rytířů a o dřívějším životě v kraji kolem Velké čantoryje. Kousíček od stezky je památník Jiřího Třanovského (1539 – 1637), evangelického kněze a spisovatele původem z Těšína. Ten zde v dobách náboženské nesvobody po Bílé hoře pořádal tajné bohoslužby. Na poměrně vysoké skále je umístěna pamětní deska, na vrcholku je pak k vidění do skály vytesaný kříž.

Fotogalerie trasy