Filipka, Alej dobra, Hrádek, Belko (19 km)

Středně náročný cyklistický okruh kolem Nýdku přes vrchol Filipka o délce 19 km. Doporučujeme jej jet ve směru, jak je naznačeno na mapě, výstup na vrchol Filipka je zde mírnější. Zároveň doporučujeme opatrnost při sjezdu z Filipky do Hrádku, cesta je povětšinou sice asfaltová, nicméně velmi strmá.

Na Filipce těsně pod vrcholem je občerstvení, kde vaří (vždy je v nabídce alespoň polévka). Nicméně doporučujeme vzít si vlastní zásoby a dostatek vody, protože nebývá vždy otevřeno. Případně si otevírací dobu ověřit dle FB stránek či telefonicky (https://www.facebook.com/ChataFilipka).

Z Filipky vede trasa dál kolem Mitrengova pramene a pramenů U Mitrengů a Rohovec k posezení v Aleji dobra a u Zvoničky sv. Isidora z Madridu. Alej dobra symbolizuje dobré skutky lidí z Jablunkovska. Toto místo určitě stojí za návštěvu nejen kvůli prohlídce aleje a zvoničky, ale také kvůli nádherným výhledům na Javorový vrch (1032 m n. m.), zasněžené vrcholky slovenských Tater a okolní beskydské vrcholky.

Dále následuje sjezd do Hrádku, kde můžete navštívit Vesnické muzeum a odtud trasa kolem Olše ke Skále Belko (skála ve tvaru hřibu nad řekou Olší, kde stávala středověká tvrz. Podle pověsti v ní sídlil loupežník Belko, který zde přepadával kupecké vozy).U skály určitě navštivte Hospůdku Belko, která má největší kouzlo v letních měsících. Venkovní posezení u řeky s výborným čepovaným pivem či jiným nápojem nemá chybu. V řece se lze i vykoupat.

Po občerstvení a oddechu je možné vyrazit podél Olše a Hluchové zpět do Nýdku.

Fotogalerie trasy