Trasa Ustroň, Wisla, Kubalonka, Bukovec, Jablunkov (60 km)

Průsmyk Kubalonka, polsky Przełęcz Kubalonka, je horský průsmyk s nadmořskou výškou 761 m. Nachází se ve Slezských Beskydech, v krajinném parku Park Krajobrazowy Beskidu Śląskiego

Jedna z našich nejoblíbenějších tras na kole. Lze ji jet oběma směry. Pokud zvolíte trasu po směru hodinových ručiček, užijete si lepší sjezdy dolů. Trasu lze modifikovat podle preferencí. Možností dojezdu na Kubalonku je více, zde je jedna osvědčená. Velmi důležité je správně odbočit u bodu 3, cesta doprava vede do lesa je velmi špatně vidět.

Trasa začíná značným stoupáním okolo Malé Čantoryje, poté sjezd do města Ustroń, dále do Wisly. Zde doporučujeme zajet na tržiště, je zde bohatá nabídka občerstvení. Nahoru do sedla Kubalonka vedou tři „základní“ trasy: mimo značení po zelené – extrémní kopec na trase až 25%, značená trasa kolem Prezidentského zámečku nebo delší trasa kolem Černé Wisly více doprava a po hřebeni zpět. I zde je možné se občerstvit. Z Kubalonky je pak nádherný sjezd po hlavní silnici, kdy vám auta jedoucí rychlostí 50 km/h mnohdy překáží. Sjezd je až do Istebné, kde se u čerpací stanice dáte doprava.Poté už jedete dlouho lesem z kopcem dolů po neznačené úzké asfaltové cestě až do Bukovce, kde můžete mít další občerstvení. Dále pak Jablunkov, Hrádek a přes Bystřici do Nýdku.

  • Skokanské můstky Nýdek – V roce 1975 zde vznikly dva menší můstky K 24 a K 40. Na můstcích v Nýdku v minulosti trénoval i olympijský vítěz ve skocích na lyžích Jiří Raška.
  • Ustroń – lázeňské městečko, léčivé prameny byly objeveny v 19. století. Zaujme Vás velký podíl zeleně, zejména horské lesy a rozlehlé parky. Ze západu se nad Ustroní tyčí Velká Čantoryje (995 m n. m.) spojená se čtvrtí Polana sedačkovou lanovou dráhou. Zajímavá jsou zde dvě muzea, které leží na naší trase velmi blízko u sebe.
  • Muzeum Ustrońskie (Ustroňské muzeum) – je situováno v budově bývalé hutě „Klemens“, expozice je bohatá, největší dominantou ale jsou kovací stroje a skanzen. Pyšní se nejbohatší sbírkou historického textilu na Těšínsku. Děti si zde v mohou pohrát v dobovém dětském koutku, kde jsou dřevěné figurky koní, spřežení, auta, nástroje, plyšoví medvídci, panenky v postýlkách a kočárcích, nádobí a velký houpací kůň.
  • Muzeum Regionalne Stara Zagroda Ustrón (Regionální muzeum Stará zahrada) – etnografické muzeum situováno v historickém vysokohorském statku z 18. století, lze vidět předměty související s kulturou a denním životem původních obyvatel Těšínska.
  • Wisła – město v údolí stejnojmenné řeky obklopeno nádhernou horskou zelení. Za návštěvu zde stojí Lovecký zámeček Habsburků (postaveného arcivévodou Bedřichem v roce 1897), Beskydské muzeum (nechází se v bývalé krčmě, expozice se zabývá tématikou pastevectví, tkaní, zpracování dřeva a lidových krojů), Muzeum lyžování, parašutismu a turistiky.
  • Jeziero Czernianskie a Zamek Prezydenta – vodní nádrž, která slouží jako zásobárna pitné vody. Rezidence prezidenta je komplex budov Horní zámek (veřejnosti nepřístupný) a Dolní zámek (s restaurací, kavárnou a terasou krásným výhledem na jezero).
  • Jablunkov – historické náměstí s kašnou, Světové muzeum a Knihovna Bible (V budově starého kláštera si prohlédnete expozici věnovanou nejznámější knize Bibli, sbírka obsahuje až 5000 exponátů).

Fotogalerie trasy